Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Umění vědy v Brně

Výstava Umění vědy, kterou Masarykův ústav AV ČR připravil ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR jako jednu z popularizačních akcí letošních oslav 125. výročí založení České akademie věd a umění, zahájila své putování po České republice. Prostřednictvím 18 velkoformátových panelů se veřejnost dozví, jaké objevy vědců z pracovišť AV ČR obohatily život společnosti, které výzkumy jsou nadějným příslibem či v jakých případech se o konkrétním využití aktuálně diskutuje. Výstavu zahájila vernisáž, na které vystoupili místopředseda Akademie věd dr. Pavel, Baran, členové Akademické rady prof. Pavel Janoušek a dr. Taťána Petrasová, předseda sdružení moravských pracovišť AV ĆR doc. Radomír Vlček a autor výstavy dr. Tomáš W. Pavlíček z MÚA AV ČR.

14_3.JPG
 
wichterle_2015_04.JPG
 
wichterle_2015_05.JPG
 
wichterle_2015_08.JPG
 
wichterle_2015_08.JPG
 
wichterle_2015_08.JPG
 
wichterle_2015_08.JPG
 
wichterle_2015_08.JPG
 
wichterle_2015_08.JPG
 
wichterle_2015_08.JPG                                                                                                                                                   

Foto: Luděk Svoboda, Akademický bulletin

  

První zastávkou expozice se 4. června 2015 stalo prostranství před brněnským Mahenovým divadlem; dominanta Malinovského náměstí je nejen jednou z významných architektonických památek Brna, ale získala také pozoruhodný primát, když se stala prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Jednotlivé panely zde dokumentují, jak vědci z AV ČR řeší například otázky ochrany životního prostředí, pěstování a šlechtění plodin, problémy energetických zdrojů, zvýšení kvality materiálů, budoucnost IT technologií a počítačových pamětí. Převažuje však téma, které se věnuje lidskému zdraví: konkrétně vývoji léčiv proti zákeřným nemocem, hledání citlivých diagnostických metod, regenerativní medicína apod.
 

Z „domovských“ brněnských ústavů představí výstava například elektrochemickou diagnózou nádorových onemocnění (obor s celosvětovým dosahem založil před více než 50 lety prof. Emil Paleček z Biofyzikálního ústavu) nebo metody pro rychlé zjištění nebezpečných otrav (například metanolem), jimž se od roku 1972 úspěšně věnuje Ústav analytické chemie. Za zmínku stojí i rastrovací elektronový mikroskop z Ústavu přístrojové techniky či objev skluzových pásů, které v důsledku únavy materiálů vedou ke vzniku trhlin (jako první na světě je osvětlili vědci z Ústavu fyziky materiálů).
 

Veřejnost zaujmou i  výzkumy psychologů (osobnostní profily napříč kulturami nebo vysvětlení, jak se učí mluvit děti), archeologů (kultura Velké Moravy), jakož i etnografů a historiků z brněnských pracovišť nebo výsledky na téma Klima z Brna Centra pro výzkum globální změny. Výzkum syndromu bílých nosů u netopýrů v Moravském krasu přiblíží vědci z Ústavu biologie obratlovců. Zařízení, které již pět let promíchává vodu na Brněnské přehradě, (čímž omezuje vodní květ sinic bez použití chemikálií), představí Botanický ústav, jehož vědci je vymysleli se strojaři z Vysokého učení technického v Brně.
 

Prostor pro výstavu, která bude na Malinovského náměstí instalována do konce června, poskytlo Národní divadlo Brno. Následně se expozice přemístí do

Olomouce

(30. června – 23. července),

Ostravy

(25. července – 23. srpna),

Jihlavy

(25. srpna – 20. září),

Českých Budějovic

(22. září – 13. října) a

Prahy

(24. října – 19. listopadu).

9. 6. 2015