Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Nositel Nobelovy ceny R. W. Wilson vystoupí na ČVUT

Miniatura_SOU.jpgNositele Nobelovy ceny za fyziku dr. Roberta W. Wilsona, spoluobjevitele kosmického reliktního záření (důležitého důkazu potvrzujícího teorii velkého třesku), přivítá České vysoké učení technické v Praze ve dnech 4. a 5. listopadu 2014 v Nové budově v Dejvicích. Hlavní veřejná přednáška Objev vesmírného šumu, který je pozůstatkem velkého třesku se uskuteční 4. listopadu od 9:30 hod. v posluchárně Kotěra (v 11:15 hod. se koná tisková konference). Dr. Wilson se zaměří na stav poznání, v jakém se nacházela kosmologie v první polovině 20. století, a popíše své pracovní začátky v Bellových laboratořích, v níž od roku 1963 působil. Přednáška bude simultánně tlumočena do češtiny.


Robert W. Wilson je držitelem Nobelovy ceny za fyziku z roku 1978 za objev tzv. reliktního záření, který učinil v roce 1964 společně s Arno A. Penziasem. Zdroj: ČVUT.

Během prvního dne budou mít zájemci unikání možnost zúčastnit diskuse s představiteli společnosti Honeywell (15:15 hod., konferenční místnost 112).

Na 5. listopadu 2014 je připraveno kolokvium Kosmické reliktní záření a současná kosmologie; dr. Robert Wilson vysvětlí, jak s Arno Penziasem objevili kosmické mikrovlnné reliktní záření a  poté se bude věnovat tématu následujících měření. Své vystoupení uzavře nobelista diskusí o nedávných výsledcích dosažených v rámci projektu BICEP2.
 
Během obou dní bude v přízemí Nové budovy ČVUT k vidění interaktivní výstava technologií společnosti Honeywell, která ve spolupráci s univerzitami z celého světa připravila program Honeywell Initiative for Science and Engineering (HISE). Jeho cílem je povzbudit vysokoškolské studenty, aby si zvolili profesní uplatnění ve vědě. Poslouží k tomu cyklus přednášek na téma důležitosti praktického inženýrství a jeho vlivu na výzkum a vývoj, vývoj nových produktů a vytváření hodnot, které přednesou pracovníci výzkumu společnosti Honeywell a nositelé Nobelovy ceny.

 

24. 10. 2014