Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

V4 upozornila na dopady snížení rozpočtu SAV

V4mini.jpgV pražské Lannově vile zasedali ve dnech 13. a 14. října 2014 představitelé Akademií České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska. Tzv. Visegrádská čtyřka představuje od roku 1994 společnou vědeckou platformou těchto států. Tématy devatenáctého setkání byly mj. společná vědní politika a strategie, institucionální reformy, připravované vědní programy, národní iniciativy v oblasti vědních politik jednotlivých visegrádských zemí či diskuse o programu Horizont 2020 (jednotném strategický rámci Evropské unie pro výzkum a inovace). Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš představil výzkumnou Strategii AV ČR, členka Akademické rady AV ČR prof. Eva Zažímalová a člen prezidia SAV prof. Karol Frölich připravované hodnocení výzkumné činnosti. Vrcholní představitelé Akademií České republiky, Maďarska a Polska (prof. Drahoš, prof. László Lovász a místopředseda Polské akademie věd prof. Andrzej Górski) připravili běhěm pražského setkání představitelům slovenské vlády a slovenského parlamentu dopis. Upozorňují v něm na možné negativní dopady plánované významné redukce rozpočtu SAV na rok 2015 (o protestech slovenských vědců čtěte zde); ve srovnání s fiskálním rokem 2014 by šlo o 17% snížení, a to zejména ve sféře institucionálního financování a platů. „Obáváme se, že uvedené rozpočtové škrty postihnou fungování Slovenské akademie věd. Vědeckou komunitu lze snadno zničit, ale její obnova trvá mnohem déle a vyžaduje mimořádné úsilí. Vyzýváme slovenskou vládu k přehodnocení plánované redukce rozpočtu a udržení hladiny jejího financování způsobem, aby byla zachována její současná pozice v Evropě i celosvětově,“ zdůraznili představitelé akademií věd V4.

V průběhu závěrečného jednání byly předány i tradiční ceny perspektivním badatelům (Young Science Award) – tentokrát v oblasti aplikované matematiky je obdrželi dr. Petra Csomós (Maďarsko), dr. Agata Roszkiewicz-Walczuk (Polsko), dr. Andrea Zemánková (Slovensko) a dr. Iveta Hnětynková (Matematicko-fyzikální fakulta UK, Česko). K letošnímu jednání byl prostřednictvím britského velvyslanectví v Praze přizván viceprezident Královské společnosti (Royal Society) a místopředseda Expertní rady evropských akademií (European Academies’ Science Advisory Council – EASAC) prof. Martyn Poliakoff, který promluvil o britském systému podpory vědy a perspektivách spolupráce se státy střední Evropy. U příležitosti návštěvy vedení Slovenské akademie věd se novinářům 15. října 2014 představíla publikace Dějiny Slovenskej akadémie vied autorského kolektivu dr. Dušana Kováče z Historického ústavu SAV.

V4_Lanna_foto-skys-034web.jpg
Účastníci zasedání V4 v pražské Lannově vile. Všechna fota Stanislava Kyselová, Akademický bulletin.

V4_Lanna_foto-skys-034web.jpg

V4_Lanna_foto-skys-034web.jpg

Zasedání V4 se zúčastnily delegace Akademií České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska

V4_Lanna_foto-skys-034web.jpg
K jednání byl prostřednictvím britského velvyslanectví v Praze přizván viceprezident Královské společnosti ( Royal Society ) a místopředseda Expertní rady evropských akademií (European Academies’ Science Advisory Council – EASAC ) Martyn Poliakoff, který promluvil o britském systému podpory vědy a perspektivách spolupráce se státy střední Evropy.


Na zasedání V4 vystoupil mj. i člen Akademické rady Karel Aim.

V4_Lanna_foto-skys-034web.jpg
Zleva: členové Akademické rady AV ČR Jan Zima, Eva Zažímalová a Karel Aim, místopředseda AV ČR Vladimír Mareček, předseda AV ČR Jiří Drahoš a předseda Maďarské akademie věd László Lovász 

21. 10. 2014