Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

BIOCEV: hrubá stavba dokončena

Navzdory deštivému počasí se novináři i další pozvaní hosté seznámili 27. srpna 2014 s dokončením hrubé stavby projektu BIOCEV – Biotechnologického a biomedicínského centra, které společně budují šestice ústavů Akademie věd ČR a dvě fakulty Univerzity Karlovy. Komentované prohlídky jednoho z šesti center excelence, jehož dokončení lze předpokládat na jaře příštího roku, se ve Vestci u Prahy zúčastnili rovněž představitelé participujících institucí: ředitel projektu BIOCEV prof. Pavel Martásek, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR (nositel dotace) prof. Václav Hořejší, místopředseda AV ČR prof. Vladimír Mareček či někdejší předseda AV ČR prof. Václav Pačes.

 


Ředitel ÚMG Václav Hořejší (vlevo) v diskuzi s tehdejším ředitelem Biotechnologického ústavu AV ČR Petrem Šebem

 

Jak uvedl prof. Hořejší, projekt centra je v souladu se schváleným harmonogramem zhruba v polovině stavební části, a tak se podařilo dohnat zpoždění, které BIOCEV nabral v počátečních přípravách: „Samozřejmě se vyskytují problémy, jako na každé stavbě, ale průběžně se řeší. Pokud dodržíme stávající rozvrh, centrum by mělo být plně zprovozněno v létě příštího roku – následně se plánují nejdéle tři měsíce zkušebního chodu.“
Celkové náklady projektu, který je financován převážně z Evropského fondu regionálního rozvoje, dosahují 2,85 miliardy korun – z toho výstavba a přístrojové vybavení si vyžádají investici téměř 800 milionů korun).
Vědci a studenti se v BIOCEV zaměří především na detailní poznání buněčných organismů na molekulární úrovni, na jehož základě se bude odvíjet výzkum a vývoj nových léčebných postupů: patří mezi ně například včasná diagnostika chorob, vývoj biologicky aktivních látek včetně chemoterapeutik, proteinové inženýrství a další inovativní technologie. O projektu podrobněji v AB 12/2012 .
lsd 

 

Biocev_stavba_01.JPG
Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

 

Biocev_stavba_01.JPG
Manažer výstavby Biocev Martin Kuthan

 

Biocev_stavba_01.JPG

 

Biocev_stavba_01.JPG
Ředitel ÚMG Václav Hořejší (uprostřed) je předkladatelem projektu Biocev.

 

Biocev_stavba_01.JPG

 

Biocev_stavba_01.JPG

 

Biocev_stavba_01.JPG
Prohlídku zahájil ředitel centra Biocev Pavel Martásek.

 

Biocev_stavba_01.JPG

 

Biocev_stavba_01.JPG
Hlavní stavbyvedoucí Michal Sloboda odpovídá na otázky novinářů.

29. 8. 2014