Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Hvězdy vědeckého nebe

Hvezdy_vedeckeho_nebe.jpgK dvacátému výročí vzniku Akademie věd ČR vydává Nakladatelství Academia stejnojmennou knihu portrétů osobností české vědy a vzdělanosti, kterou připravili vědečtí novináři Karel Pacner (ed.), Eva Bobůrková, Marina Hužvárová, Ivana Karásková, Libuše Koubská a Josef Tuček. Publikaci pokřtí předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš 4. prosince 2013 v 10:00 hod. v sídle AV ČR na Národní třídě v Praze během tiskové konference k oslavě založení jedné z nejvýznamnějších badatelských institucí ČR.

 

„V souvislosti s názvem se nabízí analogie pohledu na noční oblohu se zářícími hvězdami a dalšími vesmírnými objekty. Vidíme hvězdy různého stáří, svítící s nestejnou intenzitou, někdy jde dokonce o dvojhvězdy či ještě komplikovanější útvary. Podobně září v této publikaci jednak vědecké stálice ve zralém věku, dále hvězdy i dvojhvězdy v té nejlepší badatelské kondici a v sestavě nechybí ani vycházející hvězda deroucí se na středoevropské nebe. Podobně jako praktičtí astronomové i autoři rozhovorů si museli nutně vybrat, které hvězdy budou zkoumat podrobněji s tím, že mnohé ostatní, určitě neméně zajímavé, nechají pro tentokrát stranou. Výběr vědeckých hvězd zaslouží každopádně uznání a umožňuje na částech jejich oběžných drah ukázat příběhy z nejrůznějších oborů, od matematiky, fyziky a astronomie přes vědy o živé přírodě až třeba k historii psané i orální," uvádí v předmluvě prof. Jiří Drahoš.

 

Vznik samostatné České akademie věd reflektoval Akademický bulletin v příspěvku Dvacet let od vzniku Akademie věd České republiky, její dynamický a mnohdy dramatický vývoj až do současnosti v rozhovorech s vrcholnými představiteli AV ČR (profesory Rudolfem Zahradníkem, Helenou Illnerovou, Václavem Pačesem a Jiřím Drahošem); rovněž se ohlédl za působením prvního předsedy prof. Otty Wichterla.
red


 

12. 11. 2013