Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Medaile J. Heyrovského

Nedávné životní jubileum čestného předsedy AV ČR prof. Rudolfa Zahradníka zvýraznily dva slavnostní akty – 5. listopadu 2013 převzal ve vile Lanna čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách a jen o několik dnů dříve uspořádala Berlínsko-brandenburská Akademie věd společně s AV ČR mimořádné sympozium k poctě profesorů Rudolfa Zahradníka a současného prezidenta Humboldtovy nadace Helmuta Schwarze. Sympozia i navazující slavnostní večeře se zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová.


Zleva: Jiří Drahoš, manželé Schwarzovi, Angela Merkelová, manželé Zahradníkovi, Joachim Sauer (manžel Angely Merkelové) a prof. Stock, prezident BB AV

 

Na projevy předsedů obou institucí, prof. Güntera Stocka a prof. Jiřího Drahoše navázalo společné laudatio na oba jubilanty v podání prof. Joachima Sauera z berlínské Humboldtovy univerzity. Následně zazněly přednášky k poctě jubilantů – první na téma využití kvantové chemie pro zvýšení účinnosti solárních článků proslovil prof. Josef Michl z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, druhou Od atomů ke komplexitě laureát Nobelovy ceny za chemii za rok 2007 prof. Gerhard Ertl z berlínského Ústavu Fritze Habera Společnosti Maxe Plancka.

 


Zleva: Zdeněk Havlas, Angela Merkelová, Jiří Drahoš a Rudolf Zahradník

 

Představitelé pořádajících institucí se s laureáty, přednášejícími a dalšími vzácnými hosty následně zúčastnili společné večeře, během níž kancléřka A. Merkelová ve velmi osobním projevu zdůraznila odborné i lidské kvality prof. Zahradníka. S dojetím rovněž vzpomenula takřka rodinnou péči, které se jí od manželů Zahradníkových dostalo v 80. letech během jejích pražských pobytů v tehdejším Ústavu fyzikální chemie ČSAV. Mimořádnou akci uzavřela soukromá návštěva manželů Zahradníkových v úřadu kancléřky A Merkelové.

Slavnost ve vile Lanna – 5. listopadu 2013

 


Fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Profesor Rudolf Zahradník

medaile_zahradnik_01.jpg
Zleva: Josef Koutecký, Václav Pavlíček s manželkou a Petr Pokorný

medaile_zahradnik_01.jpg

medaile_zahradnik_01.jpg

medaile_zahradnik_01.jpg

medaile_zahradnik_01.jpg
Profesor Rudolf Zahradník s Helenou Illnerovou

 

6. 11. 2013