Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Nanocentrum úspěšně spojuje vědu s praxí

Nanocentrum Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR představilo 13. září 2012 výsledky výzkumu a vývoje za uplynulý rok – tj. druhý rok fungování v období tzv. pětileté fáze udržitelnosti. V Centru pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií, které vzniklo v letech 2008–2010, se vedle aplikačně zaměřených týmů z ÚFCH JH zabydlely rovněž firmy působící na trhu nanotechnologií: „Cílem bylo vybudovat pracoviště, na němž se budou setkávat základní výzkum s aplikačním, a jejich spolupráce zajistí přenos výsledků do praxe. Po dvou letech je zřejmé, že se cíl daří úspěšně uskutečňovat,“ uvedl manažer Nanocentra Jiří Rathouský.

Nanocentrum_TK_07.jpg
Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

 

Nanocentrum_TK_07.jpg
Manažer Nanocentra Jiří Rathouský

 

V Nanocentru badatelé řeší například projekt Nové materiály a technologie pro konzervaci materiálů památkových objektů a preventivní památkovou péči, jehož výstupem mají být nové prostředky a technologie pro komplexní restaurování historických artefaktů z vápence, pískovce, opuky, dále omítek, fresek, štuků, sgrafit apod. V rámci projektu vznikla řada čistících mikroemulzí INOCLEAN, jež účinně a přitom šetrně odstraňují nežádoucí polymerní a olejovité vrstvy z povrchů materiálů památek. Vědci vyvíjejí rovněž technologie pro konsolidaci stavebních památek degradovaných povětrností pomocí impregnace porézního anorganického substrátu inovovanými zpevňujícími nanočásticemi a gely. Pro preventivní ochranu povrchů památek před jejich biodegradací se dále vyvíjejí nové biocidní prostředky založené na nanostrukturách kovů.

 

Nanocentrum_TK_07.jpg
Zleva: Jiří Rathouský, Jan Buk ze společnosti Pardam a Ladislav Kavan z ÚFCH JH

 

Nanocentrum_TK_07.jpg
Ředitel společnosti Advanced Materials-JTJ (AMJTJ) Jan Procházka

 

Nanocentrum_TK_07.jpg

 

Mezi firmy působící v Nanocentru se letos zařadila společnost Advanced Materials-JTJ (AMJTJ), která s Akademií věd a dalšími komerčními subjekty spolupracuje na řešení projektů, jako je například dekontaminace vody ve Vietnamu a Malajsii. Ve spolupráci se společností Kertak a Nanograph realizuje též vývoj unikátního typu lithiového akumulátoru (v rámci joint venture společnosti HE3DA). AMJTJ prezentovala své jedinečné technologie a produkty mj. na příkladu ošetření mramorové fasády bubenečské Villy Bianca, která ač stará jen několik let trpěla mimořádným znečištěním vlivem emisí z rušné dopravy: „Na očištěný mramorový povrch jsme nanesli fotokatalytickou suspenzi, jež vytvořila samočistící povrch a zajistila dlouhodobou ochranu fasády před negativním působením emisí. Ošetření fasády mělo na životní prostředí mimořádně pozitivní vliv, protože budova Villy Bianca vyčistí za rok více než jednu miliardu krychlových metrů vzduchu od většiny polutantů, jako jsou NOx, polyaromatické uhlovodíky a další,“ vyzdvihl ředitel společnosti AMJTJ Jan Procházka.
 

Nanocentrum_TK_07.jpg

 

 

Nanocentrum_TK_07.jpg

 

Také společnost Pardam spojila svou existenci s Nanocentrem, kde ve spolupráci se společností Nanograph a HE3DA realizuje vývoj nového unikátního typu keramického separátoru pro výše zmíněnou 3D lithium iontovou baterii; na testovaní vlastností keramických nanovlákenných materiálů Pardam spolupracuje s týmem Petra Sazamy z ÚFCH JH, který v Nanocentru také řeší některé aplikační projekty. V laboratorním centru společnosti Pardam se dále realizuje pod vedením Jaroslavy Morávkové vývoj nanovlákenných materiálů. Dalším projektem Pardam je vývoj nanovlákenných filtračních membrán pro čištění odpadní a bazénové vody. Badatelské výsledky z Nanocentra se následně aplikují na průmyslové technologii umístěné ve výrobním areálu v Novém Městě na Moravě. Více o Nanocentru čtěte v říjnovém čísle Akademického bulletinu.
 

Nanocentrum_TK_07.jpg
Ladislav Kavan z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

 

Nanocentrum_TK_07.jpg

 

lsd

 

18. 9. 2012